۰۲۱ ۲۲۰۳۷۶۳۱ - ۲۲۰۱۲۵۲۳ info@mahsabakhtiari.com

نمیتونم جلو اشتهامو بگیرم

هنگامی که گرسنه هستید، بخورید  و زمانی که سیر هستید، غذا خوردن را متوقف کنید

گاهی اوقات افرادی را می بینیم که در طول زندگی یا رژیم بوده اند و یا در حال مبارزه با انواع مواد غذایی هستند، که حسرت خوردن یک ماده غذایی شیرین، چرب و لذت بخش همیشه در دل خود داشته اند. اما همچنان نه خبری از کاهش وزن است و نه تغییری؟ واقعا علت عدم کاهش وزن با وجود رژیم چیست؟ گاهی اوقات برخی از افراد نمی توانند جلوی اشتهای خود را بگیرند و دائم ریزه خواری می کنند؟ چگونه می توان جلوی اشتها را بگیریم؟ چگونه از ریزه خوری پرهیز کنیم؟ شاید عدم کاهش وزن با وجود رژیم، به علت عدم رعایت کامل رژیم غذایی است؟ برای یافتن پاسخ سوالات خود ادامه مطلب را با رژیم درمانی ما همراه باشید.

 

مطالعه این مطلب در کنترل اشتها بسیار موثر است

بدیهی است کسب آگاهی و دانش علمی در مورد انواع غذا و سلامتی می تواند به کنترل رفتارهای غیر قابل کنترل کمک کند، اگر شناخت کافی از خود داشته باشیم خیلی بهتر می توانیم برنامه غذایی متناسب با خود را رعایت کرده و به نتایج دلخواه دست پیداکنیم.  اما مسائل دیگری هم مهم است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

تفاوت گرسنگی و اشتها چیست؟

قبل از مصرف هر گونه ماده غذایی از خود سوال کنید، که آیا واقعا گرسنه هستید؟ تمایل شما به خوردن ماده غذایی از ذهن شما نشات می گیرد و یا معده؟ قادر به این هستید تفاوت را بگویید؟ بله، اگر بارها و بارها درباره تفاوت این موضوع از خود سوال کنید بالاخره جواب قانع کننده را می توانید به خود بدهید. برای مثال، از خود بپرسید آیا یک میان وعده ای مانند سیب می تواند نیاز شما به خوردن غذا را برطرف کند؟ اگر پاسخ شما منفی است، احتمالا شما گرسنه نیستید و تنها ذهنتان تمایل دارد غذا بخورد.

در چه مواقعی احساس گرسنگی می کنید؟

اینکه تشخیص دهید چه مواقعی حس نیاز گرسنگی در شما ایجاد می شود، بسیار مهم است. زمانی که خوردن ماده غذایی شیرین، ترش و یا شور را دارید، چه احساسی داشته اید؟ آیا بی حوصله بوده اید، استرس داشتید؟ و.. در برخی موارد خوردن مواد غذایی با خلق و خو در ارتباط هستند، بنابراین با آگهی از این رفتار می توان بر این حس غلبه کرد زیرا دیگر آگاه هستید که گرسنگی شما ناشی از الگوی رفتاری شماست و گرسنگی واقعی نخواهد بود.

غلبه بر خود حین خرید مواد غذایی

بسیاری از افراد زمانی که در منزل هستند می توانند بر اشتها غلبه کرده و هر نوع ماده غذایی را نمی خورند، زیرا در منزل مواد غذایی را در یخچال و یا کمد دارند که می توانند مصرف کنند و در محدوده رزیم غذایی هستند، اما زمانی که این افراد برای خرید یک ماده غذایی به فروشگاه می روند دیگر نمی توانند خود را کنترل کنند، بنابراین حتی ممکن است قصد خرید نداشته باشند،اما با دیدن این محصولات آن ها را خریداری کرده و دیگر رژیم غذایی را رعایت نکنند. این افراد برای غلبه براین رفتار، در ابتدا باید این رفتار خود را بشناسند و سپس برای کنترل آن، خود برای خرید به خارج منزل نرفته و یا مقدار پول مشخص همراه داشته باشند و لیستی از مواد غذایی مورد نیاز تهیه کرده و تنها روی آن ها تمرکز کنند.

مهسا بختیاری ، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ،خدمات ایشان :

مشاوره تغذیه و تنظیم رژیم غذایی،رژیم غذایی در دوران بارداری، رژیم غذایی در دوران شیردهی،رژیم غذایی برای سالمندان،رژیم غذایی برای ورزشکاران و.. را با استفاده از تکنیک های رژیم درمانی انجام می دهند.

راه های ارتباطی برای دریافت خدمات رژیم درمانی مهسابختیاری : ۲۲۰۱۲۵۲۳، ۲۲۰۳۷۶۳۱، ۸۸۸۱۲۸۲۸ و آدرس اینستاگرام: mahsabakhtiari.diet@

هنگم تمایل به خوردن غذا به آن توجه نکنید

هنگامی که گرسنه هستید، بخورید  و زمانی که سیر هستید، غذا خوردن را متوقف کنید، شاید این جمله بسیار ساده به نظر برسد، اما بسیبار حائز اهمیت است. همانطور که گفته شد بسیاری از حس های گرسنگی ناشی از گرسنگی واقعی نیست، بنابراین در این مواقع به آن توجه نکنید، این حس خود به خود برطرف می شود و با فعالیت های دیگر خود را مشغول کنید. اگر بدون توجه به پر بودن بدن، غذا مصرف کنید، به بدن خود احترام نگذاشته اید.

خواب کافی داشته باشید

اگر به اندازه کافی نخوابید، مغز هورمون های تحریک کننده اشتها تولید شده که باعث می شود احساس گرسنگی کنید. همچنین کمبود خواب بر توانایی بدن در تنظیم قندخون اثر می گذارد و ممکن است در ابتلا به دیابت موثر باشد. بنابراین تحقیقات نشان داده است، بی خوابی بر افزایش وزن و چاقی موثر است.

راه-های-کاهش-اشتها

با هوس ها مبارزه کنید

همه ی افراد به برخی از مواد غذایی کشش بیشتری داشته و ممکن است حتی ناگهان ماده غذایی را هوس کنند، یا گاهی اوقات با دیدن یک غذا در فیلم و یا تصویر به شدت تمایل دارند غذای مورد نظر را سریعا تهیه کرده و مصرف نمایند. اما زمانی که اراده می کنید، که یک رژیم غذایی را رعایت کنید باید با هوس های خود مقابله کنید، این کار سخت است اما شدنی است.

برای کمک به خود می توانید فیلم و یا تصاویر مربوط به انواع ماده غذایی را مشاهده نکنید و یا قبل از تماشا و یا رفتن به مهمانی که انواع ماده غذایی وجود دارد، خود را با خوراکی های مجاز و سرشار از فیبر و پروتئین کاملا سیر کنید تا با وجود میل به مصرف این مواد غذایی، اشتهای خوردن نداشته باشید.

نتیجه:

6 نکته کلیدی که درباره نحوه کنترل اشتها در این مطلب بیان شد بسیار تاثیر گذار در نحوه کنترل گرسنگی است و با تسلط و شناخت خود به راحتی می توانید رفتار و الگوی مصرف غذایی خود را بشناسید  و آن را کنترل کنید، اما نکته ی کلیدی مازاد بر این مواد ، اراده و انگیزه است. اگر به اندازه کافی به هدف خود ایمان داشته باشید و با انگیزه خیلی راحت تر می توانید بر این موارد مبارزه کنید. اما نکته ی دوم، اراده است  که در ماندگاری و دوام یک رژیم غذایی موثر است. باید با عزم و اراده قوی به سراغ یک رژیم غذایی بروید و روزانه اطلاعات کافی درباره آن بدست اورید تا این فرایند برایتان سهل شود و حتما برای دریافت یک رژیم غذایی مناسب ودریافت مشاوره برای نحوه رعایت ان، به مشاوره تغذیه خوب در تهران مراجعه نمایید تا بهترین نتایج را دریافت نمایید.

Call Now Button