۰۲۱ ۲۲۰۳۷۶۳۱ - ۲۲۰۱۲۵۲۳ info@mahsabakhtiari.com

علت ریزش مو در رژیم های غذایی

ریزش مو یک مشکل رایج در عین حال عذاب آور است، اغلب ریزش مو در مردان و زنان با افزایش سن اتفاق می افتد که این امر تا حدودی منطقی و طبیعی است، اما آیا واقعا کاهش وزن باعث ریزش مو می شود؟ و یا عدم مصرف برخی از مواد غذایی مغزی باعث ریزش مو شده است؟ برای درک ارتباط میان کاهش وزن و لاغری و ریزش مو، ادامه مطلب را با رژیم درمانی مهسا بختیاری همراه باشید.

علت-ریزش-مو-در-رژیم-های-غذایی

ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟

طبق نظر محققین، ریزش مو به دلایل مختلفی ایجاد می شود، ریزش مو تا حدودی طبیعی است، هر فردی روزانه 50 الی 100 مو از دست می دهد، اما ریزش موی واقعی زمانی است که بیش از این ها مو از دست برود.  دلایل ریزش مو در ادامه آورده شده است، با آگاهی از این علل می توانید متوجه شوید که ریزش مو به علت رژیم غذایی شماست و یا به علل دیگری روی داده است.

علل ریزش مو در مردان و زنان

وراثت: حتما درباره طاسی مردان شنیده اید، اما جالب است بدانید زنان نیز می توانند به این بیماری دچار شوند، نشانه های طاسی در مردان و زنان متفاوت است،  اما این بیماری اثری است. زنان این بیماری را اغلب در بالا و تاج سر تجربه می کنند.

تغییرات سطح هورمون: تغییر در سطح هورمون می تواند باعث ریزش مو شود، تغییر در سطح آندروژن می تواند باعث نازک شدن مو شود.

 

کمبود برخی از مواد غذایی

بعضی از مواد غذایی می تواند باعث ضعیف شدن مو و ریزش مو شود، کمبود آهن و یا سابقه کم خونی  می تواند از دلایل ریزش مو باشد.

برخی نیز معتقدند، کمبود پروتئین نیز ممکن است باعث ریزش مو شود. به طور کلی رژیم های غذایی کم کالری بدون آنکه تحت نظارت پزشک باشد، انرژی و تغذیه مناسب به بدن نرسیده و ممکن است باعثریزش مو شود.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب عوارض بسیاری را برای فرد به وجود می آورد و ممکن است استرس باعث کاهش وزن ناگهانی وریزش مو شود.

رژیم غذایی از دلایل ریزش مو است؟

شاید نکته ای توجه شما را جلب کرده باشد، انکه رژیم غذایی از دلایل مشخص ریزش مو ذکر نشد، اما به صورت غیر مستقیم باعث ریزش مو می شود. نمی توان به طور قاطع گفت رژیم غذایی باعث ریزش مو می شود، زیرا بسیاری از برنامه های غذایی شامل مواد مغزی بوده و طبق وضعیت بدنی و آناتومی بدن فرد تنظیم شده است، بنابراین هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نخواهدکرد.

اما باگرفتن یک رژیم غذایی نامناسب، ممکن استرس به فرد وارد شده و برنامه غذایی فرد را تغییر می دهد بدین ترتیب کمبود برخی ازمواد غذایی و فشار روانی که رژیم به فرد وارد می کند ممکن است منجربه ریزش مو شود.

اما اگر رژیم غذایی مناسبی همراه با فعالیت بدنی مناسب در عین حال بدون هرگونه فشار روانی و با مصرف مواد مغزی مصرف نمایید، تمامی عوارضه وارد کاهش خاهد یافت.

رژیم غذایی برای کاهش ریزش مو

اگر تمایل به گرفتن رژیم غذایی دارید و یا بدون گرفتن رژیم غذایی مشخصی، دچار ریزش مو شده اید، مواد غذایی که در ادامه توضیه داده می شود را در برنامه غذایی را قرار دهید تا از ریزش مو جلوگیری شود.( در هر صورت برای گرفتن یک رزیم غذایی حتما با کارشناس ارشد تغذیه خود مشورت کنید.)

رژیم غذایی که سرشار از سبزیجات خام و گیاهان تازه باشد می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری طاسی در مردان و زنان کمک کند، برای این کار می توانید، سالاد سبزیجات، مصرف سبزی حین خوردن غذا را امتحان کنید.

 

  • پروتئین

مطالعات نشان داده است، یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین، به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند. برای داشتن رژیم غذایی سرشار از پروتئین می توانید غذاهای سالمی همچون: تخم مرغ، آجیل، نخود فرنگی، لبنیات کم چرب را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

  • ویتامین A

ویتامین A نیز نشان داده است در افزایش سرعت رشد مو نیز موثر است و می تواند به داشتن پوست سر سالم که بتواند موهای بیشتری را حفظ کند، کمک کند.

  • مولتی ویتامین ها

ویتامین های مختلف از جمله: A,B,C,D در رشد و نگهداری مو کمک کننده هستند، زمانی که ویتامین کافی به بدن برسد و گردش خون در بدن افزایش یابد، مسملا تاثیر خوبی در روند رشد و نگهداری مو اتفاق می افتد.

  • روغن نارگیل

محققان معتقدند، روغن نارگیل به جلوگیری از آسیب دیدگی مو در برابر نور ماوراء بنفش کمک کننده است.

  • روغن زیتون

روغن زیتون در برابر خشکی، شکستگی از مو محافظت می کند، روغن زیتون از مواد غذایی اصلی در یک رژیم غذایی مدینترانه ای است.

  • هویج

هویج حاوی ویتامین A است که برای رشد مو موثر است و این ماده خوراکی منجربه چاقی نمی شود، بنابراین می توایدهویج ار خوراکی ها اصلی در برنامه غذایی خودقرار دهید.

  • جو دوسر

می توانید جو دورسر را به عنوان وعده صبحانه مصرف نمایید، برای خداحافظی با ریزش مو حتما این ماده غذایی را در برنامه غذایی خود برای کمک به لاغری و همینطور جلوگیری از ریزش مو قرار دهید.

  • گردو

برای پیشگیری از ریزش مو، گردو را در برنامه غذایی خود قرار دهید. ویتامین هایی که در گردو وجود دارد باعث تقویت کوتیکول های مو شده و به تغذیه پوست کمک می کند.

  • عدس

عدس سرشار از اسید فولیک است که برای بازگرداندن سلامت گلبولهای قرمز خون به پوست سر که اکسیزن مورد نیاز را تامین می کند، ضروری است.

مهسا بختیاری ، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ،خدمات ایشان :

مشاوره تغذیه و تنظیم رژیم غذایی،رژیم غذایی در دوران بارداری، رژیم غذایی در دوران شیردهی،رژیم غذایی برای سالمندان،رژیم غذایی برای ورزشکاران و.. را با استفاده از تکنیک های رژیم درمانی انجام می دهند.

راه های ارتباطی برای دریافت خدمات رژیم درمانی مهسابختیاری : ۲۲۰۱۲۵۲۳، ۲۲۰۳۷۶۳۱، ۸۸۸۱۲۸۲۸ و آدرس اینستاگرام: mahsabakhtiari.diet@

 

Call Now Button