۰۲۱ ۲۲۰۳۷۶۳۱ - ۲۲۰۱۲۵۲۳ info@mahsabakhtiari.com

رژیم غذایی در دوران شیردهی

همه ی ما می دانیم تغذیه کودک با شیر مادر بسیار مفید است و کاربردهای فراوانی حتی در آینده بر کودک می گذارد. شیرمادر بسیار مغذی است و بیشتر مواد مغزی مورد نیاز کودک را تا 6 ماه اول زندگی دارد، در نتیجه نیاز های مادر برای رفع این تقاضا توسط کودک نیز افزایش می یابد و باید با تغذیه مناسب تامین شود. هممچنین تغذیه سالم انرژی لازم برای مراقبت از خود و کودک را تامین می کنند.

در این مقاله آنچه برای تغذیه سالم و مغزی یک مادر لازم است را توسط رژیم درمانی مهسا بختیاری توضیح خواهیم داد.ترکیب شیر مادر حاوی تمام چیزهایی است که کودک نیز دارد اما داشتن یک تغذیه سالم بر غلظت این مواد و از دست نرفتن انرژی بیش از اندازه از مادر ،تثر می گذارد.

رژیم غذایی برای دوران شیردهی

تا چه مدت پس از زایمان نباید تغییر وزن داشت؟

 • ممکن است پس از زایمان وسوسه شوید که وزن اضافه شده در دوران بارداری را کاهش دهید، اما لازم است صبور باشید زیرا توصیه می شود تا 3ماه اول شیردهی هیچ گونه اضافه وزن و حتی افزایش وزنی جایز نیست.
 • حتی ممکن است باتوجه به تغییرات هورمونی در بدن، اشتهای بیشتری داشته باشید و بدن در دریافت چربی ها مستعد شود، اما نگران نباشید که با تغذیه سالم وزن خود را در تعادل نگه دارید.
 • محدود کردن بیش از اندازه کالری به خصوص درچند ماه اول تغذیه کودک با شیر مادر، هم میزان شیر و هم انرژی مادر را کاهش می دهد.

چربی سوزی چه مدت بعد از زایمان شروع می شود؟

با تمامی آنچه درباره اضافه وزن در دوران شیردهی گفته شد، در اکثر مواقع 3الی 6ماه از شیردهی، مادری که به کودک خود شیر می دهد نسبت به مادری که به کودک خود شیر نمی دهد، به خودی خود مادر چرب سوزی بیشتری را تجربه خواهد کرد.

رژیم غذایی مناسب برای مادران شیرده

غذاهای مغزی و غلیظ بخورید:

 • همانطور که گفته شده، نیاز های مغزی شما در دوران شیر دهی بیشتر خواهد شد، هم برای تامین انرژی خودتان وهم برای تامین انرژی کودک.
 • ماهی و غذاهای دریایی مانند : ماهی قزل آلا، صدف و..
 • گوشت: گوشت گوسفند
 • میوه وسبزیحات : انواع توت، گوجه فرنگی،کلم بروکلی و..
 • آجیل مانند بادام، گردو و..
 • تخم مرغ، سیب زمینی

از غذاهای فرآوری شده به شدت پرهیز نمایید.

مطالب مفید:

رژیم غذایی در زمان رشد کودکان

بهترین رژیم غذایی کودکان در حال رشد

مادران شیرده چه مواد غذایی را بخورند؟

 • غذاهای پروتئینی را دو الی سه بار در روز مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، لوبیا، آجیل را مصرف کنند.
 • سه وعده سبزیحات در روز میل نمایید.روزانه دو دعده میوه میل کنید.
 • علات سبوس دار مانند گندم، ماکارونی،جو دوسر را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • تشنگی در دوران شیرهی در خانم ها افزایش می یابد، بنابراین توصیه می شود به مقدار کافی آب بنوشید با این حال مصرف مایعات زیاد باعث افزایش شیر نمی شود.
 • محدودیت های غذایی که در دروان بارداری داشته اید اغلب ارتباطی به دوران شیردهی ندارد.
 • اگر گیاه خوار هستید، مانعی ندارد اما برای مثال اگر گوشت مصرف نمی کنید باید مواد پروتئینی و آهن آن را با دیگر مواد غذایی جبران نمایید. لوبیا،میوه خشک،آجیل و.. را جایگزین نمایید.

چه میزان خوردن مواد غذایی برای مادران شیرده توصیه می شود؟

تغذیه با شیر مادر به کالری اضافی نیاز دارد، اگر هنوز از زمان بارداری خود اضافه وزن دارید، این کالری های اضافی به طور طبیعی در دوران شیردهی از بین می رود.میزان مصرف کالری در روز با توجه به شرایط بدنی مادر و وزن و متفاوت است اما اغلب توصیه می شود، 500 تا 600 کالری در روز مصرف نماید.

و از زمانی که کودک کم کم خوردن مواد غذایی را شروع می کند شما می توانید میزان کالری مصرفی  در روز را کمتر نمایید.

مهسا بختیاری ، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ،خدمات ایشان :

مشاوره تغذیه و تنظیم رژیم غذایی،رژیم غذایی در دوران بارداری، رژیم غذایی در دوران شیردهی،رژیم غذایی برای سالمندان،رژیم غذایی برای ورزشکاران و.. را با استفاده از تکنیک های رژیم درمانی انجام می دهند.

راه های ارتباطی برای دریافت خدمات رژیم درمانی مهسابختیاری : ۲۲۰۱۲۵۲۳، ۲۲۰۳۷۶۳۱، ۸۸۸۱۲۸۲۸ و آدرس اینستاگرام: mahsabakhtiari.diet@

آیا در دوران شیردهی می توانم کافئین مصرف کنیم؟

کافئین به شیر مادر منتقل می شود، اما بیشتر نوزادان از این امر رنج نمی برند. اگر کودک شما خوب نمی خوابد و حالت تحریک پذیری از مصرف کافئین نداشته است باز هم لازم است مصرف کافئین را محدود نمایید.

میزان مصرف آب در دوران شیردهی

 • حداقل 8 لیوان در روز باید آب مصرف شود. علاوه بر آن میوه، سبزیجات در تامین اب بدن بسیار کارامد هستند.
 • همانطور که قبلا گفته شد، مصرف آب شیر را تحت تاثیر قرار نمی دهد، مگرآنکه به طور جدی آب بدن کم باشد.
 • اما به طور کلی آب برای بدن بسیار مفید است و می تواند بر عفونت ادراری، یبوست و خستگی تاثیر مثبت داشته باشد.

چه مواد غذایی محدود در دوران بارداری را می توان در دوران شیردهی مصرف کرد؟

ماهی های خام مانند سوشی، گوشت صورتی و یا حتی قرمز

چه مواد غذایی ممکن است برای نوزاد شیرخوار مناسب نباشد؟

برخی از نوزادان عکس العملی به بو طعم شیر ندارند، اما به طور کلی برخی از ادویه جات، ترشی و.. ممکن است طعم وبوی شیر را تغییر داده  و مانع از مصرف شیر توسط کودک شود.

Call Now Button