۰۲۱ ۲۲۰۳۷۶۳۱ - ۲۲۰۱۲۵۲۳ info@mahsabakhtiari.com

رژیم غذایی بیماران کلیوی

تغذیه برای بیماران کلیه مخصوصا بیماران کلیه پیشرفته در بزرگسالان بسیار مهم است. در این مقاله متوجه اهمیت هر کدام از مواد غذایی و همینطور آسیب هایی که می تواند به فرد بیمار وارد کند، می شوید اما چرا برای بیماران کلیه تغذیه این اندازه اهمیت دارد؟ چه رژیم غذایی برای بیماران کلیوی مناسب است؟ ادامه مطلب را با رژیم درمانی مهسا بختیاری همراه باشید.

فرد بیماربا خوردن غذاهای مناسب و جلوگیری از غذاهای پر سدیم، پتاسیم و فسفر از بروز برخی از مشکلات بهداشتی ناشی از بیماری مزمن کلیه جلوگیری کرده ویا حداقل آن را به تاخیر می اندازد.کسب اطلاعات درمورد کالری، چربی ها، پروئین و مایعاتی که فرد در طول روز مصرف می کند برای فرد مبتلا به بیماری کلیوی بسیار مهم است.

رژیم-غذایی-بیماران-کلیوی

مصرف غذاهای پروتئینی و مواد لبنی برای بیماران کلیوی

زمانی که فرد کلیه های سالمی دارد، مواد زائد تولید شده حاصل از غذاهای پروتئینی مانند گوشت و مواد لبنی از خون خارج می شود، در غیر این صورت باید از این مواد اجتناب کرد.

بنابراین زمانی که بیمار مشکلات کلیوی دارد، در برنامه غذایی وی تغییراتی باید ایجاد شود و زامانی که به پزشک مراجعه می کند، پس از انجام کارهای تشخیص و درمانی، او را به مشاور تغذیه ارجاع می دهد تا برنامه غذایی مناسب را دریافت نماید.

کلیه در بدن چه کاری انجام می دهد؟

  • کلیه ها، ضایعات و آب اضافی را از خون و ادرار خارج می کنند.
  • کلیه ها، نمک و مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، سدیم و پتاسیم که در خون گردش می کند را متعادل می سازد.
  • کلیه ها، همچنین گلبول هایی را آزاد می کنند که به ساخت گلبول های قرمز، تنظیم فشار خون و  تقویت استخوان کمک می کند.

اثرات بیماری های مزمن کلیوی در بدن چیست؟

  • به طور کلی بیماری های مزمن کلیوی زمان زیادی طول می کشد تا گسترش یابند، در بیماران کلیوی، کلیه ها به کار خود ادامه می دهند اما آنطور که باید مواد زائد از بدن خارج نشده و به تدریج در خون باقی می مانند.
  • حتی تعداد گلبول های قرمز خون پایین می تواند ناشی از بیماری کلویی باشد زیرا کلیه باعث می شود تولید به اندازه کافی اریتروپویتین، متوقف شود.(هورمونی که باعث می شود سلول های قرمز خون، مغز استخوان سازند)
  • بعد از ماه ها  وسال ها بیماری کلیوی ممکن است به نارسایی کلیه رسیده و فرد نیاز به پیوند کلیه  ویا درمان منظم فیلتر خون و دیالیز داشته باشد.

 کالری برای بیماران کلویی بسیار مهم است!

با پیشرفت بیماری کلویی مزمن، فرداغلب اشتهای خود را از دست می دهد و در نتیجه کالری کمتری مصرف خواهد کرد و وزن خود را از دست می دهد.

در این مواقع متخصصان تغذیه رژیم غذایی کلیه، می توانند در صورت از دست دادن وزن بیش از اندازه افراد، برنامه غذایی را برای آن ها تعیین کنند تا کالری از دست رفته باز گردد.

 پروتئین برای بیماران کلیوی

  • پروتئین بخش اساسی هر رژیم غذایی است، پروتئین ها به ساختن و حفظ ماهیچه ها، استخوان ها، پوست، بافت همبند، اندام های داخلی و خون کمک می کنند.
  • همچنین آن ها به بهبود زخم و مبارزه با بیماری ها نیز کمک کننده هستند.
  • اما افرادی که دارای مشکلات کلیوی هستند، خوردن پروتئین زیاد می تواند بارسنگینی بر کلیه آن ها وارد کرده و عملکرد آن را کاهش دهد.
  • بنابراین مشاوران تغذیه توصیه می کنند، افراد مبتلا به بیماری های کلیوی مقدار متوسط پروتئین مصرف نمایند اما کاهش و محدود کردن پروتئین می تواند منجربه سوء تغذیه شود، بنابراین زمانی که فرد تحت نظر مشاور تغذیه باشد، این سوء تغذیه جبران خواهد شد و یک رژیم غذایی متعادل می دهد.

مقدار مصرف پروتئین در افرادی که دیالیز می شوند:

هنگامی که عملکرد کلیه به حدی کاهش می یابد که فرد دیالیز می شود، باید پروتئین بیشتری مصرف شود زیرا دیالیز مقدارزیادی پروتئین را از خون خارج می کند.

مصرف چربی برای بیماران کلیوی

مصرف بیش ازاندازه چری، منجربه انسداد رگ های خونی و مشکلت قلبی می شود.افراد مبتلا به بیماری های کلیوی از افراد دیگر بیشتر مستعد خطر حمله قلبی و سکته مغزی هستند. بنابراین برای مصرف چربی باید تحت نظر باشند.

تغذیه درمانی بیماران کلیوی

استفاده از مشاوره تغذیه توسط متخصص تغذیه برای کمک به بهبود روند بیماری و درمان آن بسیار موثر و کمک کننده است. بیماری مورد نظر و سپس تماس با شماره و دریافت بهترین رژیم غذایی برای بیماری های کلیوی است.

مهسا بختیاری ، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ،خدمات ایشان :

مشاوره تغذیه و تنظیم رژیم غذایی،رژیم غذایی در دوران بارداری، رژیم غذایی در دوران شیردهی،رژیم غذایی برای سالمندان،رژیم غذایی برای ورزشکاران و.. را با استفاده از تکنیک های رژیم درمانی انجام می دهند.

راه های ارتباطی برای دریافت خدمات رژیم درمانی مهسابختیاری : ۲۲۰۱۲۵۲۳، ۲۲۰۳۷۶۳۱، ۸۸۸۱۲۸۲۸ و آدرس اینستاگرام: mahsabakhtiari.diet@

Call Now Button