۰۲۱ ۲۲۰۳۷۶۳۱ - ۲۲۰۱۲۵۲۳ info@mahsabakhtiari.com

رژیم غذایی برای بیماران قلبی و عروقی

برای شروع یک رژیم غذایی سالم برای قلب خود آماده باشید، در این مقاله نکات بسیار مهمی برای رعایت یک رژیم غذایی خوب برای سلامتی بیماران قلب و عروق توسط رژیم درمانی مهسا بختیاری  توضیح داده شده است.

اگر چه ممکن است بدانید خوردن غذاهای خاص می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد، اما تغییر عادت های غذایی معمولا دشوار است. اما ممکن است برنامه خوردن غذاهای سالم را سال هاست که در ذهن خود دارید و یا تصمیم دارید یک رژیم غذایی کامل را تنظیم کنید، این مقاله انگیزه ی خوبی برای رعایت یک رژیم غذایی سالم برای بیماران قلبی و عروقی است.

در ادامه مطلب هفت نکته مهم برای رژیم غذایی بیماران قلبی وعروقی بیان می شود که با رعایت آن ها می توانند خطر ابتلا به سکته قلبی و یا افزایش فشار خون و سطح کلسترول را کاهش دهند.

هفت نکته در رژیم غذایی بیماران قلبی و عروقی

1- میزان مصرف غذا را کنترل کنید

  • میزان غذایی که مصرف می کنید بسیار مهم است، پس از خوردن مقدار مشخصی غذا چند ثانیه ای صبر کنید تا متوجه سیری خود شوید، زیرا مصرف مواد غذایی پشت سر هم باعث مصرف کالری بیشتر و احساس پری بیش از اندازه خواهد شد و برای بیماران قلبی و عروقی اصلا توصیه نمی شود.
  • مقدار بیشتری از وعده های غذایی کم کالری و سرشار از مواد مغزی، میوه ها، سبزیجات را انتخاب کنید و بخش های کمتری از غذاهای با کالری بالا را مصرف کنید.
  • تعداد وعده های غذایی خود را کنترل کنید، تعداد توصیه شده وعده های غذایی برای هرگروه غذایی بسته به رژیم غذایی خاص، متفاوت است.

2- مصرف سبزیجات و میوه ها

  1. سبزیجات و میوه ها منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند، این مواد کم کالری بوده اما سرشار از فیبر هستند.
  2. سبزیجات و میوه ها برای جلوگیری از بیماری های قلبی و عروقی نیز کمک کننده هستند، بنابراین خوردن میوه و سبزیجات بیشتر به شما کمک می کند تا غذاهای با کالری بیشتر مانند گوشت، پنیر کاهش پیدا کند.

3- چربی های ناسالم را مصرف نکنید.

محدود کردن میزان چربی های اشباع می تواند گام بزرگی برای کاهش کلسترول خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های عروقی باشد. سطح بالای کلسترول خون خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

برای مثال می توان سیب زمینی آب پز را جایگزین سیب زمینی سرخ کرده کرد و یا ماست کم چرب را مصرف نمود.

زمانی که نیاز است از چربی و روغن استفاده کنید، چربی هایی مانند روغن زیتون و یا روغن های گیاهی را انتخاب کنید .

 

رژیم غذایی برای بیماران:

رژیم غذایی برای بیماران کلیوی

بهترین رژیم لاغری برای دیابتی ها

 

4- منابع پروتئینی کم چربی

گوشت بدون چربی، مرغ و ماهی، لبنیات کم چرب، تخم مرغ از بهترین منابع پروتئینی هستند.

همچنین حبوبات، لوبیا، نخود، عدس و .. منابع خوبی برای پروتئین بوده و حاوی چربی کم و بدون کلسترول هستند.

5- سدیم موجود در مواد غذایی را کاهش دهید:

مقدار زیاد سدیم می تواند فشار خون را افزایش دهد بنابراین یک عامل خطر برای بیماران قلبی و عروقی است.

اگر چه کاهش مقدار نمک در حین مصرف و پخت غذا به عنوان اولین قدم برای کاهش مصرف سدیم بسیار خوب است، اما نباید مصرف نمک در غذاهای کنسرو و یا فرآوری شده، آماده، وعده های غذایی در رستوران ها، مصرف سس و چاشنی ها و.. را فراموش کنید. به طور کلی مصرف سدیم در اینگونه مواد غذایی باید کاهش پیدا کند.

مهسا بختیاری ، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ،خدمات ایشان :

مشاوره تغذیه و تنظیم رژیم غذایی،رژیم غذایی در دوران بارداری، رژیم غذایی در دوران شیردهی،رژیم غذایی برای سالمندان،رژیم غذایی برای ورزشکاران و.. را با استفاده از تکنیک های رژیم درمانی انجام می دهند.

راه های ارتباطی برای دریافت خدمات رژیم درمانی مهسابختیاری : ۲۲۰۱۲۵۲۳، ۲۲۰۳۷۶۳۱، ۸۸۸۱۲۸۲۸ و آدرس اینستاگرام: mahsabakhtiari.diet@

6- برنامه ریزی برای رژیم غذایی

بهتر است منو غذایی روزانه و یک استراتژی خوب برای وعده های غذایی خود درنظر بگیرید. بدین صورت مواد مغزی را در وعده های غذایی مختلف تقسیم کنید، این کار باعث جذابیت و افزایش تنوع غذا شدهو در طول روز و حتی هفته از برنامه غذایی خود آگاه هستید.

7- خودتان را کنترل کنید

اجازه ندهید گاه بی گاه، یک چیبس و یا کوچکترین ماده غذایی ناسالمی وعده های غذایی سالم و برنامه ریزی شده شما را خراب کند، زیرا یک اختلال در برنامه غذایی ممکن است بهانه ای برای کنار گذاشتن آن شود و آسیب های جبران ناپذیری به سیستم قلبی وعروقی بدن وارد کند.

کلام آخر:

به بیماران قلبی و عروقی توصیه می شود به مشاوره تغذیه خوب ویا متخصصین تغذیه مراجعه کرده و یک برنامه غذایی سالم مانند آنچه در مقاله ذکر شد را دریافت کنند تا به خوبی بیماری را کنترل کرده و باعث شدت یافتن آن نشوند.

Call Now Button