۰۲۱ ۲۲۰۳۷۶۳۱ - ۲۲۰۱۲۵۲۳ info@mahsabakhtiari.com

رژیم غذایی برای ورزشکاران

در این مقاله می خواهیم اسرار تغذیه موفق ترین ورزشکاران جهان را بدانیم. نکاتی که هر فردی با هر میزان فعالیت بدنی از آن ها باید آگاهی داشته باشد. حتی ممکن است شما یک ورزشکار حرفه ای نباشید و به دلیل حوزه کاری و یا شرایط زندگی به مدت طولانی فعالیت سنگین بدنی دارید اما خوب است درباره رژیم غذایی برای ورزشکاران بدانیم ، در ادامه مطلب را با رژیم درمانی مهسا بختیاری همراه باشید.

بخش مهمی از موفقیت یک ورزشکار، رژیم غذایی مناسب با آناتومی بدن است در غیر این صورت احساس ضعف در ورزش، از دست دادن توانایی و هزاران مشکل دیگر بعد از ورزش به مرور ایجاد خواهد شد.

اما می توان بخشی از موفقیت یک ورزشکار حرفه ای را استعداد طبیعی وی دانست، اما تغذیه و نوع فعالیت ورزشی متناسب با آن نیز بسیار حائز اهمیت است.

غذا سوختی است که به ورزشکاران کمک می کند تا بهترین عملکرد خود را انجام دهند و بدون آن استقامت، قدرت و عملکرد کلی کاهش خواهد یافت.اگر می خواهید از تمرینات و توانایی های ورزشی خود نهایت استفاده را ببرید، رژیم غذایی شما باید در اولویت کاری تناسب اندام خود بگذارید. خب برای تامین انرژی مورد نیاز باید مواد مغزی مصرف کنید که در ادامه مطلب به مهم ترین آن ها اشاره شده است:

با چه میزان فعالیت بدنی نیاز به رژیم غذایی ورزشی دارد؟

زمانی که به مدت 90 دقیقه ورزش می کنید و یا کاری را با شدت زیاد انجام می دهید که تحمل زیادی را می طلبد و یا مدت زمان به نسبت طولانی فعالیت بدنی به نسبت بالایی دارید، باید انرژی که از دست می رود را با تغذیه مناسب جبران نمایید.

 

مطالب مفید:

رژیم غذایی برای سالمندان

بهترین رژیم غذایی کودکان در حال رشد

 

بهترین مواد غذایی برای ورزشکاران برای بهینه سازی عملکردشان در ورزشگاه ها:

 • تمشک: زغال اخته به اندازه کم
 • انواع توت، زیرا سرشار از آنتی اکسیدان است.
 • ماهی: ماهی ها سرشار از پروتئین های بدون چربی بوده و عضله ساز هستند و باعث کاهش التهابات ناشی از فعالیت های مداوم ورزشی هستند.
 • حبوبات : حبوبات را می توان حتی در سالاد نیز مصرف کرد و سرشار از فیبر بوده و بسیار مفید هستند.
 • موز: موز یک منبع عالی و کم کالری است که پتاسیم بالایی نیز دارد و همچنین ورزشکار را از اسپاسم یا گرفتگی های عضلانی محافظت می کند.
 • سبزیجات: اسفناج، کلم، کلم بروکلی و.. سرشار از آنتی اکسیدان هستند و دارای مواد معدنی، ویتامین هایی هستند که به تقویت توانایی ورزشکاران کمک می کند.
 • آجیل و خشکبار: آجیل ها دارای پروتئین و چربی های سالم هستند و آن ها به عنوان یک ماده خوراکی اصلی در رژیم غذایی ورزشکاران باید مورداستفاده قرار بگیرد، همچنین هضم آن ها راحت بوده و باعث ناراحتی معده نخواهد شد.
 • جو دوسر: جو دوسر یک منبع عالی انرژی و سرشار از فیبر برای ورزشکاران است، همچنن باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود.
 • کربوهیدرات ها : تمامی کربوهیدرات ها بد نیستند بلکه ان ها بخش مهمی از رژیم غذایی ورزشکاران هستند.کربوهیدرات سوخت اصلی یک ورزشکار است و بدن آن را به گلوکوز تغییر داده و آن را به عنوان گلیکوژن در ماهیچه ها ذخیره می کند.
 1. هنگام ورزش، بدن گلیکوژن را به انرژی تبدیل می کند اگر کمتر از 90 دقیقه ورزش می کنید و حتی با میزان فعالیت شدید، گلیکوژن کافی در عضلات دارید.
 2. متخصصین توصیه می کنند 3 الی 4 روز قبل از ورزش، مواد غذایی مصرف کنید  که 70 درصد آن کربوهیدرات باشد از جمله : نان، غلات، ماکارونی، میوه، سبزیجات و..که به حداکثر ذخیره کربوهیدرات برسید. بهتر است به مدت 3 الی 4 ساعت قبل از انجام فعالیت های ورزشی از مصرف مواد غذایی پرهیز نمایید.
 3. طی 30 دقیقه پس از شروع فعالیت، از موادغذایی شیرین و یا نشاسته ای پرهیز نمایید.

مهسا بختیاری ، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ،خدمات ایشان :

مشاوره تغذیه و تنظیم رژیم غذایی،رژیم غذایی در دوران بارداری، رژیم غذایی در دوران شیردهی،رژیم غذایی برای سالمندان،رژیم غذایی برای ورزشکاران و.. را با استفاده از تکنیک های رژیم درمانی انجام می دهند.

راه های ارتباطی برای دریافت خدمات رژیم درمانی مهسابختیاری : ۲۲۰۱۲۵۲۳، ۲۲۰۳۷۶۳۱، ۸۸۸۱۲۸۲۸ و آدرس اینستاگرام: mahsabakhtiari.diet@

 • پروتئین به اندازه کافی مصرف نمایید:
 1. هر فردی به میزان وزن خود مقدار مناسبی پروتئین نیاز دارد که در مشاوره تغذیه، برنامه لازم به فرد باتوجه به آناتومی بدن داده می شود.
 2. به جای دریافت مکمل ها، مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند : مرغ، ماهی، سفیده تخم مرغ، شیر، آجیل، لوبیا توصیه می شود.
 3. شیر یکی از بهترین موادغذایی در تغذیه همه ی افراد حتی ورزشکاران است، زیرا شیر تعادل خوبی از پروتئین و کربوهیدرات فراهم می کند و همچنین سرشار از کلسیم نیز می باشد.
 • مایعات را به میزان کافی و در فواصل کوتاه بنوشید:
 1. در طول فعالیت ورزشی به اندازه کافی آب بنوشید.
 2. ورزش و فعالیت شدید به خصوص درهوای گرم می تواند به سرعت آب بدن را کم کند. کمبود آب بدن به به مرور ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را در عملکرد بدن به وجود بیاورد.
 3. یکی از نوشیدنی های عالی برای ورزشکاران و حتی همه ی افراد، شیر است.
 4. برای جبران سطح مایعات بدن می توان از خیار، پرتقال، هندوانه، اسفناج نیز استفاده نمود.
Call Now Button