۰۲۱ ۲۲۰۳۷۶۳۱ - ۲۲۰۱۲۵۲۳ info@mahsabakhtiari.com

رژیم غذایی برای رشد قد کودکان

بسیاری از والدین برایشان سوال است، کودکان چه برنامه غذایی را باید مصرف کنند تا در نمودار رشد خود بوده  و هیچگونه کمبودی از نظر تغذیه ای نداشته باشند، بهترین پاسخ به این سوال این است که کودک از ابتدا باید تحت نظر مشاور تغذیه باشد تا به دقت روند رشد و  برنامه غذایی وی کنترل و بررسی شود تا اگر مشکل و کمبودی وجود دارد، سریعا برطرف گردد. ادامه مطلب را با رژیم درمانی مهسا بختیاری همراه باشید تا درباره نکات مهمی که در حوزه تغذیه و رشد قد در کودکان وجود دارد، مطلع شوید.

تاثیر خواب شبانه بر رشد قد کودکان

رشد قدی کودکان از خواب شبانه تاثیر می گیرد، در حقیقت پایه ی تنظیم متاولیسم بدن، خواب شبانه منظم است و هورمون رشد در ساعات اولیه خواب ترشح می شود( بین ساعات 10 تا 1 شب)، بنابرین مهم است که کودکان به موقع بخوابند و در این ساعات خواب باشند. تا این فرایند به خوبی اثر خود را به صورت طبیعی بگذارد.

کودکان سر موقع نمی خوابند

متاسفانه والدین اکثرا اظهار می کنند کودکان سر موقع نمی خوابند و به حرف والدین خود گوش نمی دهند و دائما خود را به بازی و یا فعالیتی دیگر سرگرم می کنند.

با یک دوره ی آموزشی کوتاه می توان به خوبی کودک را عادت داد تا به موقع بخوابد، برای مثال در زمان مناسب برق های منزل را خاموش کرده و به فعالیت های روزانه خود پایان داده و همچنین  اقدام به خواب کنند در این حالت کودک نیز چاره ای جز خوابیدن ندارد. اما در صورتی که منزل به حالت قبلی باشد و در حال انجام فعالیت های روزانه باشید  و تنها از کودک بخواهید بخوابد، مسلما این کار قابل انجام نیست زیرا کودکان متوجه می شوند، قصد دارید تنها کودک بخوابد و شما قصد خوابیدن ندارید.

انقدر خواب کودک با اهمیت است که باید یک برنامه برای تنظیم خواب کودک بنویسید تا این عادات خوب را در وی پایه گذاری کنید.

تاثیر رژیم غذایی در رشد قد کودکان

رشد قد در افراد به عوامل گوناگونی از جمله: تغذیه و ژنتیک بستگی دارد. جدا از مسئله ی ژنتیک که در اختیار و کنترل ما نیست، می توان روی تغذیه کودک برنامه ریزی نمود .

برای مثال در ژاپن که به صورت ژنتیکی میانگین قدی بلندی ندارند، با تغذیه مناسب توانسته اند میانگین قدی خود را افزایش دهند. بدین ترتیب مشخص می شود یک برنامه ریزی خوب برای تغذیه می تواند تاثیر بسیار خوبی داشته باشد.

رژیم-غذایی-برای-رشد-قد-کودکان

افزایش رشد قد کودکان

زمانی که کودک برای دریافت یک رژیم غذایی مناسب به کارشناس تغذیه مراجعه می کند، برنامه غذایی کودک به دقت بررسی شده و میزان مصرف انواع مواد غذایی و میزان مصرف پروتئین بررسی شده و بهترین رژیم و برنامه غذایی به کودک داده شده  و نتایج موفقیت آمیزی نیز دریافت می شود.

در برخی از موارد خاص ممکن است مصرف مکمل هایی نیز توصیه شود تا با توجه به سابقه تغذیه ای فرد وآناتومی بدن و رشد وی، به عنوان عامل کمکی برای رشد قد باشد.

مسئله ی بسیارمهم در تغذیه کودکان آن است که اغلب توصیه می شود کودکان زیر نظر متخصص تغذیه باشند و به صورت مرتب رشد و برنامه غذایی آنها بررسی شود.

تا اگر کمبودی در قد، میزان تغذیه و ریزمغزی ها وجود دارد سریعا شناسایی و رفع شود.

مهسا بختیاری ، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ،خدمات ایشان :

مشاوره تغذیه و تنظیم رژیم غذایی،رژیم غذایی در دوران بارداری، رژیم غذایی در دوران شیردهی،رژیم غذایی برای سالمندان،رژیم غذایی برای ورزشکاران و.. را با استفاده از تکنیک های رژیم درمانی انجام می دهند.

راه های ارتباطی برای دریافت خدمات رژیم درمانی مهسابختیاری : ۲۲۰۱۲۵۲۳، ۲۲۰۳۷۶۳۱، ۸۸۸۱۲۸۲۸ و آدرس اینستاگرام: mahsabakhtiari.diet@

Call Now Button