۰۲۱ ۲۲۰۳۷۶۳۱ - ۲۲۰۱۲۵۲۳ info@mahsabakhtiari.com

درمان چاقی کودکان با نوشیدنی

همیشه افراد گمان می کنند، ژنتیکی چاق هستند و یا کودکشان پرخور نیست پس چرا چاق شده است؟ آیا می دانید سبک زندگی در بروز چاقی و اضافه وزن بیش از سایر عوامل موثر است؟ و بسیاری از رژیم ها به دلیل اصلاح سبک زندگی موفق هستند؟ در ادامه مطلب نوشیدنی هایی که منجربه درمان چاقی کودکان و همینطور ویتامین های ضروری برای کودکان و یک سبک زندگی استاندارد، توسط سایت رژیم درمانی مهسا بختیاری توضیح داده خواهد شد.

منظور از سبک زندگی کودکان چیست؟

سبک زندگی تنها موادغذایی نیست که کودکان در حال مصرف آن ها هستند، بلکه سبک زندگی شامل: موادغذایی، فعالیت های روزانه ای که در طول روز انجام می دهند، کارهایی که به آن ها مشغول هستند و میزان مصرف مواد مغزی و ویتامین در طول زندگی، می تواند جزء برنامه ی زندگی یک فرد باشد.

بنابراین یک رژیم غذایی صحیح باید شامل تمامی این موارد باشد که در نهایت منجربه تغییر و اصلاح برنامه ها و سبک زندگی می شود.

کودک باید آب بنوشد!

طبق مطالعات انجام شده مصرف آب برای کودکان باعث کاهش خطر اضافه وزن خواهد شد به صورتی که کودکانی که آب کمتر مصرف می کنند یک سوم بیش از سایر کودکان دچار اضافه وزن می شوند و مصرف آب به مقدار کافی بسیار برای کودکان توصیه می شود.

مطالب مفید:

رژیم غذایی در زمان رشد کودکان

رژیم غذایی سرشار از ویتامین D

چرا مصرف آب باعث کاهش وزن در کودکان می شود؟

زمانی که کوکان به مقدار کافی آب بنوشند و به مصرف آب عادت کنند، به صورت خودکار مصرف دیگر نوشیدنی های قندی و مضر در کودکان کاهش یافته و مصرف آب به تنهایی منجربه سلامت کل بدن و دفع سموم از بدن و افزایش سوخت وساز در بدن می شود.

چه عاملی باعث شیوع چاقی در کودکان شده است؟

 • این روز ها مصرف آبمیوه های قندی و نوشابه در کودکان بسیار رواج پیدا کرده است که همین عامل از مهم ترین موارد دربروز چاقی در کودکان شده است،که می توان آب میوه های طبیعی و سالم را جایگزین این مواد قندی و مضر کرد.
 • از دیگر عوامل موثر بر چاقی کودکان،آن است که مصرف غذای خانگی مخصوصا برای خانواده هایی که والدین آن ها سرکار می روند، کاهش یافته و اغلب موادغذایی سرد، فست فود و نامناسب مصرف می کنند و همین عامل منجربه اضافه وزن و افزایش چربی در بدن کودکان می شود و ارزش و ویتامین های موجود در این نوع مواد غذایی بسیار کمتر از موادغذایی طببعی و خانگی است.

آیا کودک سالم نیاز به مصرف ویتامین دارد؟

دریافت ویتامین مورد نیاز که باید به صورت مرتب به کودکان برسد، برای هرکودکی ضروری است چه کودک سالم و چه کودک بیمار!

بنابراین مجموعه ای ویتامین ها و مواد مغزی نیاز است که با مواد غذایی به کودکان برسد.

مواد غذایی سرشار از ویتامین برای کودکان چیست؟

 • سبزیجات بسیار برای کودکان مناسب است که می توان سبزی را همیشه کنار غذا برای کودکان خود قرار دهید.
 • مصرف پروتئین به اندازه کافی بسیار توصیه می شود، پروتئین را می توان در مواد غذایی مانند : گوشت، مرغ، تخم مرغ و.. یافت.
 • حبوبات بسیار برای کودکان و نوجوانان توصیه می شود که می توان برای ترغیب و مصرف حبوبات ، آش و سوپ جو را برای کودکان خود درست کنید.
 • مصرف لبنیات برای کودکان بسیار توصیه می شود، بنابراین توصیه می شود شیرو ماست درنوبت های مختلف در روز توسط کودک مصرف شود.
 • مصرف ویتامین و مکمل ها به صورت خوراکی و دارو که توسط پزشک توصیه می شود.

چه کودکانی باید مکمل و ویتامین مصرف کنند؟

 • کودکانی که به مقدار زیاد غذای سالم، خانگی و سرشار از مواد مغزی در برنامه ی غذاییشان نیست.
 • کودکانی که به اصطلاح بدغذاهستند و از مصرف مواد مغزی موجود در برخی خوراکی ها مانند شیر،سبزی، میوه امتناع می کنند.
 • کودکانی که کم غذا هستند و به مقدار مورد نیاز در روز موادغذایی به بدن آنها نمی رسد و ممکن است از در نمودار رشد خود نباشند.
 • کودکان بیمار، کودکان ممکن است مانند بزرگسالان به بیماری های مختلف دچار شوند، اما تفاوت آن ها با بزرگسالان این است که آن ها هر دارویی را نمی توانند مصرف کنند و بدنشان در حال رشد بوده وضعیف تر هستند و یا در برخی موارد دیرتر از بزرگسالان متوجه بیمار خود می شوند، بنابراین پزشکان به این کودکان برنامه ی غذایی استاندارد و مکمل ها، ویتامین ها و داروهای مشخصی را تجویز می کنند.
 • کودکانی که ورزش می کنند و یا در مسابقات ورزشی با فعالیت بدنی سنگین شرکت کرده اند، در صورت لزوم طبق نظر پزشک می توانند ویتامین و مکمل غذایی مصرف کنند.
 • کودکانی که با انجام آزمایش و یا نقص ژنتیکی دچار کمبود یک ویتامین و مشکلی هستند، بدین ترتیب توسط پزشک این نقایص باید جبران شود.

 

مهسا بختیاری ، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ،خدمات ایشان :

مشاوره تغذیه و تنظیم رژیم غذایی،رژیم غذایی در دوران بارداری، رژیم غذایی در دوران شیردهی،رژیم غذایی برای سالمندان،رژیم غذایی برای ورزشکاران و.. را با استفاده از تکنیک های رژیم درمانی انجام می دهند.

راه های ارتباطی برای دریافت خدمات رژیم درمانی مهسابختیاری : ۲۲۰۱۲۵۲۳، ۲۲۰۳۷۶۳۱، ۸۸۸۱۲۸۲۸ و آدرس اینستاگرام: mahsabakhtiari.diet@

کدام ویتامین باعث داشتن پوستی سالم در کودکان می شود؟

ویتامین A علاوه بر داشتن پوستی سالم در کودکان منجربه رشد و بهبود سیستم ایمنی و رشد استخوان و بافت های بدن می شود.

ویتامین A در کدام مواد غذایی وجود دارد؟

شیر،تخم مرغ، هویج، سیب زمینی،کدو، پنیر،سبزیجات سرشار از ویتامین A هستند.

کدام ویتامین در سلامتی ماهیچه ها موثر است؟

اگر به دنبال تقویت ماهیچه و بافت های بدن کودکان خود هستید، مصرف ویتامین C  در بسیاری از میوه ها از جمله : کیوی، توت فرنگی، گوجه و ..است.

ویتامین D چه تاثیری روی بدن کودکان می گذارد و در کدام مواد غذایی یافت می شود؟

والدینی که رشد استخوان ها  وسلامت دندان کودکشان، برایشان اهمیت دارد، باید ماهی، تخم مرغ، لبنیات به میزان مناسب مصرف کنند تا جذب کلسیم در کودکان اتفاق بیافنتد.

برای جذب آهن کدام ماده غذایی را مصرف کنیم؟

گوشت، اسفناج، حبوبات، بوقلمون و بسیاری از مواد غذایی دیگر سرشار از آهن هستند.

همانطور که گفته شد، زمانی که کودکاتان مواد غذایی با ارزش غذایی بالا  وسرشار از ویتامین به مقدار مناسب خود دریافت کند و همینطور کودک خود را به نوشیدن آب عادت دهید، مواد غذایی نامناسب و نوشیدنی ها مضرکاهش یابد، کودک سالم است و اضافه وزنی نخواهد داشت.

Call Now Button