۰۲۱ ۲۲۰۳۷۶۳۱ - ۲۲۰۱۲۵۲۳ info@mahsabakhtiari.com

رژیم لاغری برای دیابتی ها

اگر دیابت دارید و دقیقا نمی دانید چه مواد غذایی نباید بخورید و کدام غذاها برا شما مناسب است، تنها نیستید زیرا تهیه و رعایت یک رژیم غذایی سالم، مشکل است و بهتر است برنامه غذایی خود را از یک مشاوره تغذیه خوب بگیرید،  اما در این مقاله چندین غذای برتر ومناسب برای بیماران مبتلا به دیابت توسط مشاورتغذیه دیابتی ها آورده شده است.

هدف اصلی در داشتن یک رژیم غذایی سالم، کنترل سطح قند خون است، با این وجود خوردن غذاهایی که منجربه پیشگیری از عوارض دیابت مانند بیماری های قلبی می شود، نیز مهم است.

تغذیه و فعالیت بدنی بخش مهمی از شیوه زندگی سالم برای تمام افراد به خصوص افراد دیابتی است. در کنار سایر فعالیت ها، پیروی از یک برنامه غذایی سالم به نگه داشتن سطح قند خون بدن کمک می کند.آنچه می خورید ویا آنچه می نوشید با میزان فعالیت بدنی که دارید، باید هماهنگی داشته باشد و تمامی این موارد باید درتعادل باشد تا بدن در وضعیت مناسبی قرار بگیرد، اما چه مواد غذایی برای افراد مبتلا به دیابت مناسب است، ادامه مطلب را با ما همراه باشید .

در صورت ابتلا به دیابت چه غذاهایی می توانم بخورم؟

ممکن است نگران باشید که ابتلا به دیابت به معنای نخوردن غذاهای مورد علاقه است، اما خبر خوب آن است که شما هنوز می توانید غذاهای مورد علاقه خود را بخورید و از آن ها لذت ببرید.

اما ممکن است میزان آن ها محدود شده ویا تحت کنترل باشد.

 • ماهی

از سالم ترین غذاها که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد، دریافت مقدار کافی از چربی موجود درماهی است.

 • سبزیجات

سبزی هایی با برگ سبز بسیار مغزی و کم کالری هستند.، اسفناج، کلم و سایر سبزیجات منابع خوبی برای دریافت ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان و حتی ویتامین c هستند.

مطالعاتی نشان می دهد که افزایش ویتامین C باعث کاهش قند خون ناشتا در افراد مبتلا به دیابت نوع 2  یا فشار خون بالا می شود، همچنین آنتی اکسیدان موجود در سبزی از آب مروارید که از عوارض دیابت است، محافظت می کند.

 

 • دارچین

از ادویه جات بسیار خوش طعم که خاصیت آنتی اکسیدان داد، دارچین است، تحقیقات بسیاری نشان می دهد که دارچین می تواند سطح قند خون را کاهش دهد، همچنین دارچین سطح کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش می دهد.

کنترل دیابت طولانی به طور معمول با اندازه گیری هموگلوبین A1c انجام می شود، که نشان دهنده میانگین قند خون طی 2تا3 ماه است.

در یک مطالعه موردی، بیماران دیابتی نوع دو به مدت 90 روز دارچین مصرف نکرده بودند، هموگلوبین مضاعف A1c نسبت به سایر افراد داشتند.

بهترین-رژیم-لاغری-برای-دیابتی-ها

 • تخم مرغ

مصرف منظم تخم مرغ می تواند به چندین طریق: کاهش التهاب، بهبود حساسیت به انسولین، افزایش سطح کلسترول خوب، خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

 • زردچوبه

زردچوبه ادویه ای با فواید زیاد است. ماده فعال درآن کورکومین است که می تواند منجربه کاهش التهاب و قند خون شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی راکاهش می دهد و همچنین برای سلامت کلیه افراد مبتلا به دیابت نیز موثر است.

 • ماست یونانی

مشاهده شده است که ماست یونانی جهت ببهود سطح قد خون و کاهش خطر ابتلابه بیماری های قلبی موثر است.

 • آجیل

تمامی آجیل ها حاوی فیبر هستند و مصرف منظم آن ها منجربه کاهش التهاب و قند خون خواهد شد. از جمله : بادام، بادام زمینی، فندق، پسته  وگردو

مطالعات نشان داده است، افرادی که در رژیم غذایی خود 30 گرم گردو به مدت یک سال مصرف می کردند، وزن بیشتری از دست داده بودند و میزان انسولین بدن آن ها کاهش پیدا کرده بوده است.

 • کلم بروکلی

از مغزی ترین سبزیجات موجود، کلم روکلی است.

کم بروکلی ممکن است سطح انسولین را کاهش دهد و همچنین آنتی اکسیدان در آن موجود است.

بهترین-رژیم-غذایی-برای-دیابتی-ها

 • روغن زیتون

در بین انواع روغن های موجود، تنها موردی که منجربه کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود، روغن زیتون است و همچنین حاوی آنتی اکسیدان است.

 • سرکه سیب

سرکه سیب علاوه بر آن که برای افراد مبتلا به دیابت مناسب است فواید بسیاری برای سلامتی دارد. تحقیقات نشان داده است که سرکه سیب باعث کاهش سطح قند خون ناشتا می شود و همچنین میزان مصرف قند خون را تا 20% هنگام مصرف با وعده های غذایی حاوی کربوهیدرات کاهش می دهد.

 • سیر

سیر یک گیاه بسیار مفید و همچنین دارای خواص چشمگیری است. قندخون، سطح کلسترول، التهاب در افراد با مصرف سیر کاهش می یابد و همچنین ممکن است در کاهش فشار خون بسیار موثر باشد.

 • کدو

یکی از سالم ترین مواد غذایی سالم، کدو است که فواید بسیاری برای بدن دارد. مانند اکثر سبزیجات دیگر کدو نیز شامل آنتی اکسیدان است و در مواردی نیز دیده شده است که کدو منجربه کاهش قند خون شده است.

افراد مبتلا به دیابت چه مواد غذایی را نباید مصرف کنند؟

 • غذاهای سرخ شده و پرچرب
 • غذاهای پرنمک
 • مصرف شیرینی ها، آب نبات، بستنی و..
 • نوشیدنی هایی همراه با قند زیاد مانند: آبمیوه ها، نوشابه و..، آب را جایگزین این نوع نوشیدنی ها کنید.

مهسا بختیاری ، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ،خدمات ایشان :

مشاوره تغذیه و تنظیم رژیم غذایی،رژیم غذایی در دوران بارداری، رژیم غذایی در دوران شیردهی،رژیم غذایی برای سالمندان،رژیم غذایی برای ورزشکاران و.. را با استفاده از تکنیک های رژیم درمانی انجام می دهند.

راه های ارتباطی برای دریافت خدمات رژیم درمانی مهسابختیاری : ۲۲۰۱۲۵۲۳، ۲۲۰۳۷۶۳۱، ۸۸۸۱۲۸۲۸ و آدرس اینستاگرام: mahsabakhtiari.diet@

زمان خوردن غذا در افراد مبتلا به دیابت

برای برخی از افراد مبتلا به دیابت توصیه می شود، تغریبا در زمان های یکسان در هر روز غذا بخورند، بسته به داروهای مصرفی و یانوع انسولین زمان مصرف مواد غذایی متفاوت است و اما زمان تعیین شده توسط پزشک باید رعایت شود تا میزان فعالیت، هضم مواد غذایی و سوخت ساز یدن هماهنگ و با فواصل مشخص باشد.

افراد مبتلابه دیابت چه میزان می توانند غذا مصرف کنند؟

خوردن مقدار و میزان مناسب غذا در مدیریت سطح قند خون و وزن بدن کمک کننده است. مشاوره تغذیه شما میزان مناسب مصرف غذا را در روز برای شما مشخص خواهد کرد.

اگر مبتلا به دیابت هستید و حتی مشکوک به ابتلا هستید نگران نباشید، با رعایت یک برنامه غذایی سالم وهمینطور داشتن میزان فعالیت با توجه به آناتومی بدن و تحت نظارت بهترین کارشناس تغذیه، می توانید به خوبی دیابت و سطح قند خون بدن را مدیریت و کنترل کنید و از پیشرفت آن جلوگیری نمایید.

Call Now Button