۰۲۱ ۲۲۰۳۷۶۳۱ - ۲۲۰۱۲۵۲۳ info@mahsabakhtiari.com

اهمیت تغییر سبک زندگی

بسیاری از ما می دانیم که داشتن عادت سالم مانند خوب غذا خوردن، اهمیت دادن به ورزش و یا دوری از مواردی که برای ما ضرر دارند، می تواند به نفع سلامتی مان باشد. تغییر در سبک زندگی، هر گونه رفتاری را شامل می شود که مزایایی را برای سلامت فیزیکی، جسمانی و روانی ما به همراه دارد. این قبیل رفتارها و تغییرات، باعث می شوند تا ما احساس بهتری داشته باشیم.

تغییر در سبک زندگی می تواند در ابتدا کمی سخت باشد و مستلزم این است که فرد تغییراتی را در افکار خود ایجاد کند. در ادامه سعی داریم به اهمیت تغییر سبک زندگی بپردازیم.

چگونه سبک زندگی خود را کنترل کنیم؟

  • کنترل وزن

انتخاب وعده های غذایی سالم و اهمیت دادن به ورزش، از افزایش وزن پیشگیری می کند و وزن بدنی در حالت طبیعی حفظ خواهد شد. تحقیقات نشان می دهند، افرادی که ساعاتی را در طول روز به ورزش کردن اختصاص می دهند، راحت تر وزن کم می کنند.

اما افرادی که قصد کاهش وزن ندارند، با انجام تمرینات هوازی به تقویت سیستم ایمنی و بهبود سطح انرژی خود کمک می کنند.

توصیه می شود در طول هفته، حداقل 150 دقیقه را به ورزش و فعالیت فیزیکی اختصاص دهید. افرادی که به دلیل مشغله کاری نمی توانند ورش کنند، بهتر است به روش های مختلف میزان فعالیت خود در طول روز را افزایش دهند. مانند پیاده روی و یا استفاده از پله ها به جای آسانسور.

داشتن رژیم غذایی سالم، متعادل و مصرف کالری در حد متعادل، به کنترل وزن کمک می کند. شروع صبح با وعده صبحانه سالم، از گرسنگی در طول روز پیشگیری می کند. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که صرف نظر از خوردن وعده صبحانه، باعث بالا رفتن سطح قند خون و ذخیره چربی می شود.

خوردن میوه و سبزیجات در طول روز همواره توصیه می شود. چرا که این مواد غذایی کالری کمی دارند و سرشار از مواد مغذی هستند، که به کنترل وزن کمک می کنند.

مصرف قند و شکر باید تا حد امکان محدود شود، خوراکی هایی مانند نوشیدنی های قندی و آب میوه  ها.

  • بهبود خلق و خو

فعالیت بدنی باعت تولید اندورفین ها در بدن می شود. اندورفین ها، مواد شیمایی مغز هستند که باعث احساس شادی و آرامش می شوند. داشتن رژیم غذایی سالم در کنار ورزش، به زیبایی فیزیک بدنی کمک می کند.

افرادی که احساس بهتری نسبت به بدن و هیکل خود دارند، از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار هستند.  یکی از مزایای تغییر در سبک زندگی می تواند بهبود رفتار و خلق و خو باشد.

یکی دیگر از مواردی که به سلامت روانی کمک می کند، ارتباط گرفتن با اطرافیان است. به عنوان مثال می توانید در ورزش های دسته جمعی شرکت کنید و یا با دوستانتان به تماشای فیلم بنشینید، تا هم از لحاظ فکری فعال باشید و سطح سروتونین نیز در حد نرمال و طبیعی حفظ شود.

  • کنترل بیماری

تغییر در سبک زندگی و ایجاد عادات سالم از بروز شرایطی مانند بیماری های قلبی، سکته و فشار خون بالا پیشگیری می کند.

اهمیت دادن به ورزش در کنار رژیم غذایی متعادل، از بروز بسیاری از مشکلات پزشکی از جمله:

  • سندرم متابولیک
  • دیابت
  • افسردگی
  • انواعی از سرطان ها
  • آرتریت

پیشگیری خواهد کرد.

حتما به وزن بدنی، ضربان قلب و فشارخون اهمیت دهید و آزمایش خون را در برنامه خود داشته باشید. نکته بعدی مراجعه به پزشک و رعایت مواردی است که از سوی پزشک تجویز می شوند.

  • تقویت انرژی

برای بسیاری از ما پیش آمده که بعد از خوردن وعده های غذایی ناسالم، احساس ناخوشایندی داشته باشیم. انتخاب رژیم غذایی سالم و متعادل، به سوخت و ساز بهتر و تقویت انرژی بدن کمک می کند. رژیم غذایی باید حاوی میوه، سبزیجات تازه، غلات و محصولات لبنی کم چرب باشد.

ورزش و تمرین بدنی به تقویت قوای عضلانی و هم چنین افزایش انرژی کمک می کند. هنگام ورزش، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به بافت می رسد و سیستم قلبی عروقی عملکرد بهتری خواهد داشت، در نهایت، در طول روز و هنگام انجام فعالیت ها انرژی بیشتری خواهید داشت.

در کنار موارد گفته شده، افرادی که انرژی بیشتری دارند، خواب بهتری نیز خواهند داشت. خواب ناکافی و نامناسب می تواند منجر به بروز عوارض مختلفی از جمله فشار خون بالا، دیابت و یا بیماری های قلبی شود.

جهت داشتن خواب کافی، توصیه می شود مصرف کافئین تا حد امکان محدود شود، از چرت زدن در طول روز خودداری شود و محیط مناسبی برای خواب در نظر گرفته شود.

مهسا بختیاری ، کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی ،خدمات ایشان :

مشاوره تغذیه و تنظیم رژیم غذایی،رژیم غذایی در دوران بارداری، رژیم غذایی در دوران شیردهی،رژیم غذایی برای سالمندان،رژیم غذایی برای ورزشکاران و.. را با استفاده از تکنیک های رژیم درمانی انجام می دهند.

راه های ارتباطی برای دریافت خدمات رژیم درمانی مهسابختیاری : ۲۲۰۱۲۵۲۳، ۲۲۰۳۷۶۳۱، ۸۸۸۱۲۸۲۸ و آدرس اینستاگرام: mahsabakhtiari.diet@

  • افزایش طول عمر

با ایجاد تغییر در سبک زندگی و دنبال کردن عادات سالم، میل به زندگی و طول عمر نیز بیشتر خواهد شد. تحقیقات نشان می دهند افرادی که تنها نیم ساعت را در طول روز به پیاده روی اختصاص می دهند، بیشتر عمر می کنند.

شما می توانید پیاده روی را از مسافت های کوتاه و به مدت پنج دقیقه آغاز و سپس این بازه زمانی را به نیم ساعت برسانید.

نتیجه گیری

ترک عادات بد ممکن است سخت به نظر برسد، اما زمانی که تصمیم به تغییر در سبک زندگی می گیرید، می توانید اثرات این تغییر را به خوبی احساس کنید.

تغییر در سبک زندگی و انتخاب عادات سالم می تواند از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری کند، باعث بهبود زیبایی ظاهری و فیزیکی شود و سطح انرژی شما را بالا ببرد.

ابتدا بهتر است در خصوص تغییراتی که می خواهید در زندگی تان ایجاد شود، فکر کنید تا از لحاظ روانی و فیزیکی آمادگی تغییر را داشته باشید. در ادامه، طرح و ایده هایی را در نظر بگیرید و برای انجام آن تلاش کنید.

Call Now Button